Εκπαίδευση στο εξωτερικό
![εκπαίδευση στο εξωτερικό](/sites/default/files/inline-images/%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7%20%CF%83%CF%84%CE%BF%20%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C.png)
Σε διεθνή κλίμακα, η περιβαλλοντική εκπαίδευση άρχισε να αποκτά μεγαλύτερο έδαφος μετά την πρώτη Διακυβερνητική Διάσκεψη για το Περιβάλλον του Ανθρώπου στα πλαίσια του προγράμματος των Ηνωμένων Εθνών, η οποία πραγματοποιήθηκε στη Στοκχόλμη το 1972. Από εκείνη τη στιγμή η περιβαλλοντική εκπαίδευση θεωρήθηκε αναγκαίο «εργαλείο» για την καταπολέμηση των περιβαλλοντικών προβλημάτων. Στην Ευρώπη, χώρες που ξεχωρίζουν για την περιβαλλοντική τους εκπαίδευση είναι η Δανία, η Φινλανδία, η Γερμανία, η Ισπανία και η Σουηδία.
Σχετικοί Σύνδεσμοι: